Проект Закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача 4229-I
Додано: 22 березня 2025 11:31
► Показати
Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який створює фактичні ризики для дерибану державної землі. Якщо ділянку незаконно передали в приватні руки понад 10 років тому – її повернення може стати неможливим. А якщо держава спробує це зробити – муситиме компенсувати "власнику" ринкову вартість.
Це означатиме, що кримінальні справи про земельні махінації просто втратять сенс. Маєтки на березі Київського водосховища, будинки в лісах, палац Косюка біля Феофанії та інші незаконні забудови – тепер можуть стати нормою.
Автори законопроєкту кажуть, що документ захищає добросовісних набувачів. І через це його навіть підтримали деякі бізнес-спільноти. Але попри "позитив", законопроєкт допомагає тим, хто намутив схємку з землею багато років тому.
Проект Закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача 4229-I
Проект Закону (04.10.2024)
Проект Постанови до Закону (іншого Акта) (04.10.2024)
Відправлено через 31 хвилину 21 секунду:
Шановний Володимире Олександровичу!
13 березня 2025 року Верховна Рада проголосувала в 2 читанні за законопроєкт №12089 “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача”.
Усупереч назві, законопроєкт спрямований на захист недобросовісних набувачів, тих, хто незаконно, через підставних осіб, отримав у приватну власність землі, які належать державі та територіальним громадам. Ідеться про ліси, водойми та прибережні смуги, пам’ятки археології, землі оборони, які водночас можуть бути лісами, землі природно-заповідного фонду.
Нині такі землі повертаються в судовому порядку державі та територіальним громадам.
Утім, законопроект №12089 обмежить термін, протягом якого незаконно відчужені землі можна буде повернути у державну та комунальну власність. Крім того, необхідно буде за бюджетні кошти оплатити незаконним власниками ринкову вартість таких земельних ділянок! Позови про повернення таких земель буде можливо предʼявити лише за попереднього внесення на депозит суду їх ринкової вартості.
За даними Єдиної бази даних звітів про оцінку Фонду державного майна України, лише в 2024 році вартість ділянок, за якими були подані позови, становить 407 млрд 285 млн гривень. Під час війни бюджетні кошти мають максимально підтримувати Сили оборони України, а не виплачуватися тим, хто незаконно отримав ділянки в лісах та на берегах річок!
Норми законопроєкту мають зворотну дію в часі, тому повернути землі, за якими зараз тривають суди, буде неможливо. Ідеться зокрема про ділянки:
пов’язані з ексміністром аграрної політики Сольським, якого НАБУ звинувачує в участі у схемі із заволодіння державною землею на понад 290 млн грн.
пов’язані з Денисом Комарницьким та його спільниками в Києві; великі забудовники для отримання статусу “добросовісного набувача” залучали до схем фіктивні підприємства, про що в журналістських розслідуваннях відкрито говорять самі фігуранти.
викрадені до Революції Гідності соратниками Януковича під забудову лісів, водойм, пляжів.
Законопроєкт порушує Конституцію в частині рівності всіх форм власності, обмежуючи державу та громаду в можливості захищати свою власність у судовому порядку.
Про недопустимість ухвалення законопроекту в чинній редакції висловились судді Верховного Суду України, фахівці Міндовкілля, Мін’юсту, Держлісагентства, Держводагентства, громадські активісти.
Зважаючи на вищенаведене, з метою забезпечення дотримання Конституції України та соціальної справедливості, закликаємо Вас накласти вето на законопроєкт №12089 “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача”.